OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Stále mě pronásleduje špatný pocit, že na Metalopoli nemáme recenzi na tuto desku. Jako bych to té kapele dlužil a do mozku mi neviditelný pošťák stále s neutuchajícím zápalem házel upomínky. Mnohdy ten pocit u recenzenta sám odnese čas. „Failed States“ mě však se stejnou intenzitou drží už více jak rok a vím, že se to ani v budoucnu nezmění. Možná to bude tím, že se jedná materiál, kterým jsem krmil poslední rok své uši asi nejčastěji. Hudba jejich zatím posledního alba mi v uších stále zraje a je snad neoposlouchatelná.
Pokud byste mi v roce 2011 řekli, že za dva roky budu pořád dokola poslouchat kanadský punk rock, který je zarostlý spoustou melodicky vděčných popěvků i vyhrávek a navíc ho hrají čtyřicetiletí týpci, řeknu vám, že jste se zřejmě zbláznili. Já a melodický punk rock? To fakt nejde k sobě.
A cože je na tomto veteránském kvartetu jiné? Ačkoliv sami sebe rádi označují punkem a v sympaticky neústupných postojích této skvadry to platí naprosto neochvějně, hudebně jde o mnohem víc. „Failed States“ v sobě váže thrash metal, street punk, silnou dávkou atmosféry i technickou progresi. PROPAGANDHI umí hrát, ale ve svých skladbách se často snaží odklonit technické finesy a sóla na druhou kolej, aby na sebe zbytečně neupozorňovali. Udělat to tak, aby skladba stále přímočaře šlapala, a současně se hudebník nenudil a „zahrál si“ bez toho, aby na sebe nějakými instrumentálními onaniemi příliš nepřitahoval pozornost. Všichni hrají pro kapelu, nikoliv pro sebe. Předvádění tu nemá místo. Přitom v detailu pod povrchem najdete mnoho velmi nápaditých a technicky zajímavých míst.
Ruku v ruce s tím jdou kousavé texty a řekněme i písničkovost a aranžérská zručnost ve výstavbě skladeb. Jejich pecky mají potřebný drive, jenž nakopává řiť většině žánrově spřízněných kapel, kterým by tihle bardi mohli dělat otce. Mají potřebnou hitovost, která sice občas hraje na první signální, ale nemáte šanci ji oposlouchat ani po neustálém omýlání. Tomuto já říkám talent. V kombinaci s punk-hardcoreovým myšlenkovým backgroundem kapely jde o jednu z mě nejsympatičtějších kytarových hord na současné scéně. A aby toho nebylo málo, v roce 2012 nahráli svoji nejlepší desku. Takže bez debat za devět.
Není punk rock jako punk rock.
9 / 10
Chris Hannah
- el. kytary a vokály
Jord Samolesky
- bicí
Todd Kowalski
- baskytara, vokály
David Guillas
- el. kytary
1. Note To Self
2. Failed States
3. Devil's Creek
4. Rattan Cane
5. Hadron Collision
6. Status Update
7. Cognitive Suicide
8. Things I Like
9. Unscripted Moment
10. Dark Matters
11. Lotus Gait
12. Duplicate Keys Icaro (An Interim Report)
Failed States (2012)
Supporting Caste (2009)
Potemkin City Limits (2005)
Today's Empires, Tomorrow's Ashes (2001)
Less Talk, More Rock (1996)
How To Clean Everything (1993)
progresivny punk? veru, aj take veci sa stavaju... o vynimocnosti tejto dosky svedci okrem ineho aj to, ze gitaristi z Protest the Hero k nemu spravili tab book... treba tomu samozrejme dat cas, deje sa tu toho naozaj hodne... Kanada je skratka zem progresivnej hudbe zasnubena... a obal je vskutku nadherny, taka vianocna verzia Radiaton od Marillion... :-)
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.